نخستین همایش ملی مدیریت کارآفرینی در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان ماه سال ۹۱ به همراه نمایشگاه جنبی و مراسم اهدای تندیس پرتو زرین کارآفرینی به کارآفرینان برتر صنعت IT، در هتل استقلال تهران برگزار شد.

به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،در مراسم افتتاحیه همایش، دکتر سید امید فاطمی، رئیس پژوهشکده علوم و فناوری اطلاعات ایران به ضرورت برگزاری چنین همایش هایی اشاره کرده و کارآفرینی در حوزه IT را جذاب و البته پر چالش دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر فعالیت های این پژوهشگاه در مدیریت تجاری سازی تاکید کرده و هدف پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات را تبدیل ایده ها به محصول معرفی کرد.

همچنین در روز اول همایش ملی کارآفرینی در ICT، پژوهشگرانی که مقالات آنها توسط در همایش پذیرفته شده بود، به ارائه مقالات خود پرداختند.

نقش فناوری اطلاعات در ایجاد مزیت رقابتی در شرکت های کوچک و متوسط، سرمایه گذاری در ایجاد و استقرار کسب و کارهای فناوری اطلاعات در کشور، نقش نوآور و فناوری اطلاعات در توسعه صنعت توریسم، نقش بانکداری الکترونیکی در توسعه فعالیت های کارآفرینی و کسب و کارهای کوچک و در نهایت بررسی چگونگی تاثیرگذاری عناوین مقالاتی بودند که از بین بیش از ۴۷ مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش پذیرفته و در روز اول همایش ارائه شدند.

در روز دوم همایش، شرکت کنندکان با مباحث نوآوری باز که توسط دکتر عطاالله همایون ارائه شد، آشنا شدند. وی رویکرد شرکت های بزرگ و قدرتمند در صنعت IT را استفاده از ایده ها و نوآوری های مشتریان دانست و تاکید کرد، طی سال های اخیر باید شاهد چنین روندی در شرکت های داخلی نیز باشیم. وی مشتریان وفادار به شرکت ها را مهمترین ایده پردازان دانست و آنها را نیروهای بالقوه ای برای کارافرینان معرفی کرد.

در بخش دیگری از این همایش دکتر سعید سعادت، مدیر عامل مجتمع فنی تهران از برگزاری دوره های آموزشی رایگان برای کارافرینان در این مجتمع خبر داد. طی این دوره ها کارآفرینان پس از گذراندن مراحل اولیه مصاحبه و پس از اینکه حائز شرایط معرفی شدند می توانند در این دوره ها شرکت کرده و با مباحث مربوط به کارافرینی از ابتدای راه اندازی یک واحد کسب و کار آشنا می شوند.

در بخش دوم روز پایانی همایش ملی کارآفرینی در ICT، دکتر علی عباس نژاد مدیر عامل موسسه کهکشان نور در سخنرانی خود به بررسی مباحث کارآفرینی ناب پرداخت. وی کارآفرین ناب را کارآفرینی دانست که دانسته ها و مفروضات خود را به شکلی قابل فهم به مشتری ارائه می کند. و ماکت محصول خود را با حداقل هزینه ساخته و ارائه می کند.
وی در سخنان خود نتیجه هر نوع کارآفرینی را به راه انداختن یک کسب و کار نو و رساندن آن به مرحله رشد عنوان کرد.

در ادامه این همایش، دکتر احمد بزرگیان، معاونت نوسازی و تحول اداری ریاست جمهوری بر ضرورت حمایت از کارآفرینی و کارآفرینان در کشور تاکید کرد و حوزه ICT را بستر مناسبی برای ورود به این عرصه دانست.

وی همچنین تعامل دولت و بخش خصوصی را برای راه اندازی کسب و کارها و تامین سرمایه در این راستا بسیار مهم ارزیابی کرد و نقش دولت را فراهم کردن بسترهای لازم برای این ارتباط عنوان کرد.

در خاتمه، همایش ملی کارافرینی در ICT میزبان اعضا کمیته کارآفرینی و همچنین کمیسیون امور زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. دکتر ناصر داوودی راد به عنوان رئیس این کمیته و به نمایندگی از دبیر مجمع، در مراسم اختتامیه این همایش گفت: متاسفانه در حال حاضر بودجه های آموزش و ترویج فرهنگ کارآفرینی در کشور به صورت پراکنده و غیر کارشناسی به دستگاه های مرتبط و غیر مرتبط اختصاص پیدا می کند.

وی آموزش کارآفرینی را بسیار ضروری دانست و در این مورد توضیح داد: آموزش کارآفرینی از مقدماتی تا پیشرفته و از مرحله شناسایی فرصت تا استخراج خلاقانه ایده و تجاری سازی مفهوم ذهنی باید به عنوان یک الزام آموزشی در دراز مدت منجر به تولید ثروت و افزایش تولید ناخالص داخلی شود.