به گفته منابع مختلف، هر دو کنسول بازی Xbox Next (Durango) شرکت سونی و PlayStation 4 (Orbis) مبتنی بر یک SoC فوق‌العاده مجتمع مجهز به هسته‌های x86 و ۶۴ بیتی Jaguar خواهند بود.
قرار است SoCهای مذکور به‌صورت محافظه‌کارانه‌ای با فرکانس کلاکی در حدود ۱٫۶ گیگاهرتز کار کنند که حداکثر بازدهی ممکن و همچنین دمای پایین محصولات چند هسته‌ای را تضمین می‌نماید.
با در نظر گرفتن این واقعیت که کنسول‌های بازی طراحی می‌شوند تا عمر چند ساله داشته باشند، احتمالا SoC مورد استفاده در کنسول‌های بعدی PlayStation و Xbox با چند تنظیم، بهینه‌سازی و نوآوری اختصاصی همراه هستند که برای مدتی روی کامپیوترهای شخصی قابل دسترسی نخواهند بود.

ایده استفاده از هسته‌های کم‌مصرف و ارزان‌قیمت AMD به‌جای هسته‌های x86 با عملکرد بالا دارای محاسن و معایب مختلفی است. از یک سو، معماری Jaguar شرکت AMD روی کاغذ بسیار نویدبخش به‌نظر می‌رسد و دارای مزایای متعددی است که به‌خصوص برای کنسول‌های بازی ارزشمند هستند و در میان آن‌ها می‌توان به واحدهای ممیزی شناور (FPU) 128 بیتی با بهسازی‌ها و تنظیماتی برای پشتیبانی از دستورالعمل‌های ۲۵۶ بیتی AVX و همچنین یک واحد عدد صحیح ابتکاری با مقسم (Divider) سخت‌افزاری جدید، Schedulerهای بزرگ‌تر و منابع خارج از ترتیب (Out-of-Order) بیشتر. از سوی دیگر وقتی نوبت به عملکرد همه‌منظوره می‌رسد Jaguar با فاصله زیادی از هسته‌های x86 سطح بالا عقب می‌ماند و به‌همین دلیل تکمیل بعضی از وظایف روی آن مدت زیادی طول می‌کشد، مگر آن‌که شتاب‌دهنده‌های خاص منظوره در سیستم ادغام شده یا کنسول‌های مورد بحث به‌طور سنگینی بر فناوری‌های GPGPU متکی باشند.

شاید بتوان گفت مزیت اصلی استفاده از Jaguar در کنسول‌های بازی ویدیویی، طراحی نسبتا ساده هسته مذکور است که به مایکروسافت و سونی امکان می‌دهد تراشه‌های مجهز به Jaguar را در تاسیسات مختلفی تولید کنند، بدون آن‌که مشکل خاصی با انتقال طراحی به یک فناوری پردازش متفاوت داشته باشند. همچنین اندازه کوچک Jaguar نیز مزیت دیگری برای آن به‌شمار می‌آید. بد نیست بدانید که اندازه Jaguar بدون کاشه L2 آن تنها ۳٫۱ میلی‌متر مربع است که امکان ادغام هشت هسته از این نوع را در یک تراشه واحد فراهم می‌کند، بدون آن‌که هزینه‌های تولید به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کنند.

 

عملکرد گرافیکی

بر اساس شایعاتی که تاکنون منتشر شده‌اند، به‌نظر می‌رسد واحد پردازش گرافیکی مورد استفاده در PS 4 Orbis از عملکرد خاص بالاتری نسبت به هسته گرافیکی Xbox Durango برخوردار خواهد بود. از سوی دیگر، SoC مورد استفاده در کنسول بعدی مایکروسافت به یک هسته گرافیکی مجتمع نیز مجهز خواهد بود. این GPU برای محاسبات گرافیکی و همچنین کاربردهای گرافیکی که به عملکرد بالایی نیاز ندارند (مانند اپلیکیشن‌های Xbox Live) مناسب خواهد بود. بدیهی است که همین هسته گرافیکی می‌تواند در صورت نیاز به موتور GPU اصلی کمک کند که باعث می‌شود تفاوت واقعی مابین عملکرد پردازش گرافیکی دو کنسول مورد بحث همچنان در پرده‌ای از ابهام باقی بماند.

بسیاری از منابع رسانه‌ای گزارش داده‌اند که PS 4 Orbis به ۴ گیگابایت حافظه GDDR5 با سرعت بالا مجهز خواهد بود، در حالی‌که Xbox Next مایکروسافت با ۸ گیگابایت حافظه DDR3 معمولی به‌همراه یک بافر eDRAM پرسرعت برای GPU‌ با چند مدار منطقی تک‌منظوره برای جبران حافظه کندتر خود ارایه می‌شود.

انتظار می‌رود هر دو کنسول مورد بحث در فصل تعطیلات با قیمتی مابین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار عرضه شوند. بیانیه‌های رسمی دو شرکت سونی و مایکروسافت به زمان‌بندی عرضه این محصولات در نیمه اول سال ۲۰۱۳ اشاره دارند.